Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  bałkany 2010 >>  sofia


Bałkany 2010


w stolicy / in the capital

bg
Bułgaria - Sofia
30.09.2010
4 359 km

W czwartek wieczorem kurs salsy, a potem nocne fotki.
W piątek na początek wizyta na żenskim bazarze. Lubię to miejsce, pełne kolorów, zapachów, warzyw i owoców, moich ukochanych kolorowych garów, ale też ciuchów i wszystkiego, co się jeszcze komuś może przydać. Lubię obserwować ludzi, którzy tu przychodzą. Jakie są ich losy? O czym marzą? ...
Przeszliśmy cały bazar, więc czasu trochę to zajęło. Kupiłam trzy słoiczki miodku, jeden z górskiego ostu i dwa gary, Mój towarzysz się dziwi po co mi ich tyle, a ja po prostu mam w szarej PL niedosyt kolorów. A gdy rano nakładam sobie jogurt do takiej kolorowej bułgarskiej miseczki, to od razu robi mi się lepiej ;)
Jeszcze szybki wypad do centrum, po kalendarz na przyszły rok. Przy wejściu do podziemi siedzi czterech dziadków i grają na różnych instrumentach. Miseczka na pieniążki stoi, ale widać, że to granie sprawia im radość :)

We go to a salsa course Thursday evening and then we make night photos.
Friday first we go to zhensky bazar. I like this place, full of colours, smells, vegetables and fruits, my beloved colourful dishes but also clothes and everything that someone might still need to use. I like watching people who come here. What is their history? What are their dreams? ...
It takes some time to walk around the whole bazar. I buy three jars with honey (one made of mountain thistle) and two dishes. My friend is surprised what do I need so many for? And I just haven't enough colours in our grey Poland. And if I put some youghurt in the morning to that colourful bulgarian small bowl it feels much better ;)
We go to the center to buy a callendar for next year. Near the entrance to the vaults there are four men sitting and playing different instruments. There is also a bowl for money but I can see that they have much joy of what they are doing :)