Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  italia / italy 2011 >>  milano


Italia / Italy 2011


cudny słoneczny dzień / lovely sunny day

it
Italia - Mediolan / Milano
7.12.2011
963 km

Rano nie chce mi się wstawać. A za oknem tak pięknie świeci słonko! Super! W końcu zbieram się dopiero przed południem. Idę zwiedzać miasto. Słonko daje takie cudne ciepełko! Jak dobrze!
Najpierw kieruję się do Duomo. Najpierw wchodzę do środka. Hmm, poza tym, że wszystko jest tu wielkie, to katedra jak katedra. Warto zobaczyć oczywiście.
Ze środka można wejść podziemi (2€). Mieści się tu tresoro, czyli skarbiec. Jest kilka ciekawych rzeczy, ale nie żeby mnie jakoś specjalnie zachwyciły. Obok sali o pięknym suficie są groby kardynałów.
Na o potem gratka - wejście na dach Duomo (schodami 6€, jak dla mnie zdecydowanie warto). Z góry piękny widok na całe Milano i góry w oddali. Stąd dopiero widać jakie miasto jest ogromne - ciągnie się aż po sam horyzont!
No i co mi się najbardziej podoba - tak cudnie grzeje słonko! Mogłabym tak tu jeszcze długo siedzieć i się wygrzewać, podziwiając widoki. Widać City i Castello i La Scalia. Ale do zachodu została tylko godzina, więc czas ruszać dalej. Błądzę jeszcze tylko trochę po dachu - można go obejść również z drugiej strony.

I don't fell like getting up in the morning. And behind the window the sun is shining! Great! Finally I go out before noon. I go to see the city. The sun gives so great warmth! So good!
First I head for the Duomo. I go inside. Hmm, besides everything is so big here, the cathedral is like a cathedral. It's worth to see of course.
From the inside it's possible to go down to the basement (2€). The tresoro is here - it's the treasury. There are a few interesting things, but not very marvellous. Near the room with a beautiful ceiling there are cardinals' graves.
And after that the thing I wanted to see the most - the entrance to the roof of the Duomo (6€ taking stairs, for me it was worth it). There's a beautiful view from above over the whole Milano and the mountains far away. I can see from here how big the town is - it stretches to the horizon!
And what I like the most is that the sun is heating so nice! I could sit here for a long long time warming up and admiring the views. I can see the City and the Castello and La Scala. But it's only one hour to the sunset left so it's high time to go on. I wander on the roof a bit - it's possible to walk there also from the other side.