Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  rzym / rome 2012 >>  ostia antica


Rzym / Rome 2012


wśród antycznych ruin / in the midst of antic ruins

it
Italia - Ostia Antica
7.12.2012
1 301 km

Rano jakoś nie chce mi się za wcześnie wstawać. Alex przynosi croissonty na śniadanie, zajadamy ze smakiem. Potem gadamy długo, bo szukamy informacji o aeronautical museo. Hmm, wiem już, że chcę tam pojechać! Ale to już nie dziś, za późno na to.
Dziś w planie Ostia Antica. Alex do mnie dołącza. Wychodzimy w południe. Do tego miejsca można dojechać metrem, które jeździ do lido. Pierwsze, co widać już ze stacji to castello. Można go zwiedzać o 10:30 i 12 (ponoć) po wcześniejszej rezerwacji. Cóż, dziś już na to za późno, ale okrążamy go dookoła. Wejście jest w prześlicznym zaułku z kolorowymi domkami. Obok kościółek Santa Aurea. A przy jednym z domków drzewko cytrynowe :) Z cytrynkami :)

I'm too lazy to get up early morning today. Alex brings croissants for breakfast and we eat it with apetite. Then we talk for a long time, 'cause we look for information about the aeronautical museo. Hmm, I know already that I wanna go there! But not today, it's too late for that.
The plan for today is Ostia Antica. Alex goes with me. We go out at noon. You can get here with the metro which goes to lido. The first thing that we can see from the stop i the castello. You can see it inside at 10:30 and 12 (they write so) after a reservation. Well, it's too late for that today, but we go around. The entrance is in a nice corner with colourful houses. And there's a Santa Aurea church nearby. And in front of one house there's a lemon tree :) With lemons :)