Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  kreta i santorini 2013  >>  balos


Kreta i Santorini 2013


    błękitna laguna, czyli raj na ziemi / blue lagoon - paradise on the earth

gr
Kreta - Balos
28.09.2013
2 125 km

Wracamy do głównej drogi i kierujemy się na Balos (wjazd do parku 1 euro). Oznaczenie drogi bardzo dobre.
Pytam dziewczyny, która sprzedaje bilety, czy tam można w klapkach, można spokojnie. Do Balos 7 km, później 20 minut pieszo.

We come back to the main road and take the direction to Balos (entrance to the park 1 euro). The road is signified very well.
I ask the girl who sells tickets if I can go in flip-flops. I can, no problem. There are 7 km to Balos, then 20 minutes on feet.


widoki po drodze / views on the way

Kozy też spotykamy. Niesamowite mają oczy!
We meet also goats. They have incredible eyes!

dzień dobry / good afternoon :)

twarzą w twarz / face to face ;)

Na miejscu okazuje się, że można pójść pieszo też inną trasą, która zabiera ponad godzinę, z tego co pamiętam. My też idziemy krótszą dróżką dobrą godzinę, bo co chwilę zatrzymujemy się, żeby porobić fotki. A widoki są rewelacyjne! Im bliżej, tym piękniej :)

When we get to the parking space it turnes out that we could also take a longer way on feet, which takes more than one hour as far as I remember. We take the shorter one, but it also takes us more than one hour, we stop every few minutes to make photos. And the views are lovely! The closer the more lovely :)

relax, yupiiiiii :)

Laguna jest przepiękna, kolory cudne, z każdym krokiem zza skał wyłaniają się kolejne pobliskie wysepki.
I nawet ludzi nie ma tak dużo. W końcu już końcówka sezonu :)

The lagoon is so beutiful! The colours are lovely, with every step we take more nearby little islands appear from behind rocks.
And there aren't even so many people. After all it's low season already :)

Balos :)

A woda! Może nie jest najcieplejsza, ale jak cudnie się w niej zanurzyć i popływać! Niesie sama, jest przezroczysta i niebieska, na dnie piaseczek, słonko świeci, jest po prostu bosko!!! :D Naprawdę bardzo bardzo było mi już tego potrzeba! Relaks i reset totalny :)

And the water! Maybe it's not very warm, but it's so great to submerge in it and to swimm! It carries, it's clean and blue, there is sand on bottom, the sun shines, it's just devine!!! :D I really needed it very very much! Total relax and reset :)

laguna / the lagoon

Statek odpływa, więc w lagunie mocno się przerzedza. Ludzie z aut też już się zwijają, więc na koniec jest prawie pusto :)
Idziemy na spacer na wyspę. Z powrotem wracamy przez taflę z wodą płytką do kostek. Nad nami góry, obok morze, jest przepięknie!

The ferry sailes away, so the lagoon becomes more and more empty. People from the cars also slowly go away :)
We go for a walk to the island and we go back through the bay, where the waterl reaches only knuckles. Above us mountains, beside the sea, it's beautiful!

góra / mountain

Czekamy prawie do zachodu, więc dziś w końcu możemy podziwiać, jak słonko chowa się w morzu :) Nie ma prawie nikogo, więc słyszę tylko szum wiatru i moje kroki na kamiennej ścieżce. Super!
W urokliwej jak dla mnie knajpce (cóż, może to kwestia chwili) na parkingu siadamy jeszcze na chwilę na piwko. Z parkingu wyjeżdżamy jako ostatni, szutrówką wracamy już po ciemku.

We wait almost to the sunset, so we can finally admire the sun hiding in the sea today :) There is almost nobody, so I can hear the sough of the wind and my steps on the rocky path. Great!
We sit for a while in a charming (for me, well, maybe the while made it) pub to drink bear. We leave the parking as the last car, it's dark already when we drive back the off-road.