Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  kreta i santorini 2013  >>  chania


Kreta i Santorini 2013


nocne zwiedzanie / night sightseeing

gr
Kreta - Chania
3.10.2013
2 683 km

Dalej mamy już Chanię. I tak mamy do dyspozycji całą noc, więc postanawiamy zobaczyć miasto wieczorem. Asia zostaje w aucie i śpi.

There has only Hania left. We have the whole night anyway, so we decide to see the city in the evening. Asia lefts in the car to take a sleep.


Chania wieczorem / Hania in the evening

Jest już północ, więc idziemy do auta i jedziemy na lotnisko. Trochę się przepakowujemy i odjeżdżamy z Jackiem kawałek dalej, żeby choć trochę przespać się w aucie. Dziewczyny śpią na lotnisku, ale mówiły, że zimno.
Nie wyspałam się nic a nic, bo o piątej trzeba oddać auto. Koleś odwozi nas busiekiem na lotnisko. Odprawa bez problemu, ufff, choć jak zwykle miałam obawy. Pani przy kontroli szuka mi w bagażu miodu, ale przepuszcza go bez problemu, a ja muszę się pakować od nowa ;)
Startujemy punktualnie.Jest jeszcze ciemno.
Trzeba pożegnać się z Kretą. Ciekawe, czy jeszcze uda mi się tu wrócić?

It's midnight already, so we go to the car and drive to the airport. We repack the baggage and go with Jacek a little bit farther to take at least some sleep in the car. The girls sleep at the airpor, but they said it was cold.
I didn't sleep almost at all, 'cause at five we must return the car. The guy takes us to the airport with a van. The was no problem with cheque in, ufff, as always I was affraid of it ;) The lady at the safety control is looking for the honey, but she lets it go, and I must pack the baggage from the beginning ;)
We take off on time. It's dark yet.
We must say good bye to Crete. I wonder if I come back here one day.