Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  malta 2015  >>  victoria


Pisa, Cinque Terre i Malta 2015


zwiedzanie w deszczu / sightseeing in the rain

mt
Malta - Victoria
1.10.2015
2 836 km

Vincent zostawia mnie w Victorii. Inna nazwa stolicy Gozo to Rabat – tej nazwy używają mieszkańcy.
Wdrapuję się do Cytadeli. Wchodzę do katedry. Super! Nie ma ławek, cała podłoga wyłożona płytami nagrobnymi. Organy niemieckie, jak opowiada mi ksiądz. Mówi, że wymagają renowacji, bo pytam o koncerty. Ksiądz się rozpogadza, jak się dowiaduje, że jestem z Polski. Nasz papa też tu był. No tak, a gdzie on nie był? ;)

I

katedra w Victorii / the cathedral in Victoria

Mimo, że wciąż jeszcze pada, to wdrapuję się na mury otaczające cytadelę. Wow! Widoki stąd przecudne, widać dokładnie prawie całą wyspę! Ktoś bardzo dobrze to miejsce wybrał...
Mimo, że wieje i jest zimno, a ja zapomniałam polara, to siedzę tu ponad godzinę. Pareo tym razem zamienia się w długą spódniczkę ;)
W międzyczasie z Malty słychać jakieś jakby wystrzały armatnie. I widać od nich obłoczki niesione wiatrem. Jeden salut jest w południe, ale tyle ich na raz o takiej godzinie? Cóż to może być? Pocieszam się, że pewnie jakieś specjalne obchody czy uroczystości, choć dziś czwartek i żadnego święta nie ma. Nie powiem, trochę mnie to przestraszyło, ale w końcu umilkło.

The

Victoria

Czekam na słonko, które wreszcie wychodzi zza chmur i oświetla okoliczne miasteczka i Victorię. Więc biegam po tych murach to w te to we wte, to z tele to z krótkim obiektywem. Pięknie jest! Światło zmienia się z minuty na minutę, więc wygląda to wszystko pięknie! Super!
I tym sposobem nie zdążyłam nawet po starym mieście się powłóczyć, bo już przyjeżdża po mnie Vincent. Szukamy zapiekanki z makaronu, ale o tej porze już nie ma. Sklepy już pozamykane, ale właściwie pizza załatwia sprawę kolacji i śniadania.
Potem gadamy jeszcze o historii Malty, która jest bardzo ciekawa.
Na Malcie i Gozo jest wiele miejsc, gdzie można złapać darmowe wi-fi, choć jest ono na tyle kiepskie, że maila sprawdzić ani rusz – przynajmniej w Ghasri.

The