Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  malta 2015  >>  fanal ta' ġordan

mt
Malta - Fanal ta' Ġordan
2.10.2015
2 846 km

Jedziemy przez Fontanę i mogę sobie obejrzeć te stare źródła i pralnię Maltańskich Rycerzy. To znaczy pralnią to miejsce stało się chyba później ;) Fajnie, bo sama już tu pewnie nie dotrę.
Fontana w języku maltańskim to 'Triq tal-Ghajn', czyli 'Droga do źródła'. Na takiej wyspie każde źródło słodkiej wody jest na wagę złota. Więc rycerze wybudowali nad kilkoma z nich schronienia z kamienia, z rynnami, które przypominają zlewy. Jedno ze źródeł nazwano 'il-Għajn il-Kbira' – 'Duże Źródło'.

The

Fanal ta' Ġordan

Latarnia morska Fanal ta' Ġordan była pierwszą latarnią działającą na Gozo. Stoi na wzgórzu o wysokości 180 metrów n.p.m. od 1853 roku. Działa do dziś, choć dziś jest już automatyczna, więc do środka wejść się nie da. Jej światło widać w odległości pięćdziesięciu kilometrów!
Obok stoi też nieczynny radar.

The

rotunda w Xewkija, Cytadela i Ghasri
the rotonda in Xewkija, the Citadela and Ghasri

Do latarni prowadzi dość stroma dróżka, ale wdrapać się tu warto po stokroć! Widoki wynagradzają wszystko! Widać stąd pięknie prawie całe Gozo, a miejsca można poznać po kościółkach. U stóp Ta'Pinu, dalej Ghasri i San Lawrenz. A po drugiej stronie Cytadela w Rabacie i dalsze miasta, łącznie z kopułą kościoła w Xewkija.
Ta kopuła to trzecia największa kopuła kościoła w Europie o ile dobrze pamiętam. Gozańczycy pozazdrościli Maltańczykom Mosty, więc zbudowali swoją ;) Kościół w Xewkija mieści trzy tysiące osób, czyli całą populację miasta.

The

dalej na zachód: kościelna góra i Ta'Pinu
farther west: the church mountain and Ta'Pinu

Kolejna wysoka góra w pobliżu – niewiele tylko niższa niż góra z latarnią – należy do sanktuarium Ta'Pinu i służy w czasie Wielkanocnym do odgrywania drogi krzyżowej.
Widoki z latarni są super, tak piękne, że wracam tu jeszcze
i faktycznie mogłabym tu
siedzieć i siedzieć.

The