Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  malta 2015  >>  wied il-għasri


Pisa, Cinque Terre i Malta 2015


piękna ukryta zatoczka / beautiful hidden bay

mt
Malta - Wied il-Għasri
5.10.2015
2 898 km

Chciałam wyjść dziś wcześniej, a i tak wyszło mi jak zwykle, czyli po dziesiątej ;) Pogoda piękna, słonko przygrzewa.
Dziś w planie spacer północną częścią wybrzeża. Mijam więc kościółek w Għasri, mijam mostek na dole i Ta'Pinu na górze – jakoś nie chce mi się do niego wchodzić.
I podążam do latarni morskiej, żeby raz jeszcze nacieszyć się widokami prawie całej wyspy. Widoki jak były piękne, tak są nadal, cóż można więcej powiedzieć?

The

Ta'Pinu

Z latarni kieruję się na północ, żeby zobaczyć mały fjord Wied il-Għasri, który ostro wcina się w ląd. Do zatoki prowadzi szlak wzdłóż doliny strumyka, który teraz jest wyschnięty.
Sam fjord jest przepiękny! Oczywiście najładniejszy, gdy wyjdzie słońce! Woda jest cudnie niebieska. I ta głębia...
Na końcu zatoki jest maleńka kamienista plaża, do której prowadzą z góry schody. Może można tam znaleźć jakieś skarby wyrzucone przez morze? Nie schodzę na sam dół (a trzeba było!), bo skarby po lecie są już na pewno kompletnie wymiecione ;)

The

Wied il-Għasri

Jest tu sporo ponoć pięknych jaskiń, popularnych wśród nurków. Ech, szkoda, że nie mam maski i rurki, bo morze dziś spokojne!
Można przejść się górą po skałach i zajrzeć do dziury ;) Za blisko lepiej nie podchodzić, bo dziura jest dość głęęęęęęboka ;) Siadam na chwilę.
Idę dalej. Dalej, już do samego Marsalforn prowadzi betonowa droga. I na całej jej długości od strony morza są salinki, z których korzystali już Rzymianie.

With

salinki / salt pants

I w końcu dochodzę do zatoki Xwejni Bay, jednej z niewielu w miarę płaskich zatok na wyspie. To miejsce też jest popularne wśród nurków, także polskich. Jest też dość szeroka plaża z białymi kamyczkami, a nad zatoką wznosi się bardzo charakterystyczna góra z płaskim czubkiem, którą widać już z daleka.
Dalej kolejna zatoka Qbajjar, większa, ale mniej ciekawa, bo tuż przy drodze. Ale kolor wody też ma super.

Finally I reach Xwejni Bay,