Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  la palma 2016  >>  bruksela

be
Belgia - Bruksela
18.01.2016
886 km

Autobus jedzie około pół godziny. Korków nie ma. Przedmieścia nie są ładne.
Potem zaczynają się uliczki z pięknymi starymi kamienicami, przypominającymi mi więc zaczyna mi się podobać. A kawałek dalej z kolei, w dzielnicy europejskiej, gdzie znajdują się przeróżne instytucje, znów zaczynają się brzydkie betonowe budynki. I te widoki powodują, że chce mi się już uciekać do ładnego centrum.

The bus is going about half an hour.

Mont des Arts

Wysiadam na ostatniej stacji, która nazywa się Luxemburg (nie TEN Luxemburg). Tu z kolei jest całkiem ładny plac z ładnymi kamienicami dookoła.
I jest
nawet otwarte!
Z info na ich stronie wynika, że niby w poniedziałek miało być zamknięte. Chętnie spróbowałabym ich specjałów, ale głodna akurat nie jestem ani trochę, hmm, w każdym razie wiem już, gdzie to.
Dreptam do centrum. Przechodzę obok Pałacu Królewskiego, taki jakiś szaro bury mi się zdaje. Może wieczorem podświetlony wygląda ładniej?

I get off at the last stop.

katedra / cathedral

Naprzeciwko wielki park. Nie wchodzę do niego, bo najpierw chcę iść na dworzec centralny zostawić w skrytce plecak. Najmniejszy schowek (spokojnie mieści się jeden wielki plecak) kosztuje 4,50 lub 4 euro, w zależności od tego, do którego rzędu się podejdzie. Nie rozumiem, no ale ok. Skrytka jest na 24h, ciekawe, co się dzieje po tym czasie?
Po drodze miałam Mont des Arts, z którego miał być widok. Jakiś tam widok jest. Widać Ratusz, a tuż obok jest ładny ogród, w którym latem pewnie można przyjemnie sobie posiedzieć, gdy kwitną drzewka.

There's a big park opposite to the Castle.

katedra w środku / inside the cathedral

No to teraz w końcu mogę iść połazić. Żeby spojrzeć na miasto z góry, ponoć najlepiej wspiąć się na katedralną wieżę. Stoi na wzgórzu Treurenberg i ma dwie wysokie na prawie 53 metry wieże.
Z zewnątrz katedra nie podoba mi się w ogóle, w środku ma piękne witraże, które na pewno kosztowały multum pracy.
Za wejście do samej katedry nie płaci się, bilety są do krypty (zamkniętej) lub do skarbca, który znajduje się w najpiękniejszej chyba kaplicy. Wieża w ogóle na tablicy nie jest wyszczególniona. Pytam ochroniarza, mówi, że zimą w ogóle na wieżę wejść nie można. A niech to! Szkoda :( Z wyczytanych informacji wynikało, że zimą też wieża jest otwarta.

So finally I can go to wander around.

i to by było na tyle, jeśli chodzi o Atomicum ;) / and that's it about Atomicum ;)

Skoro w katedrze się nie udało, to idę na Parking 58. Z jego dziesiątego piętra też można podziwiać panoramę miasta i to prawie 360 za darmo :) I mimo, że centrum o tej porze jest jakieś mocno wyludnione, to tu na górze spotykam aż cztery osoby!
Szkoda, że nie ma słońca. I zimno tu jak jasna cholera, lodowaty wiatr powoduje, że przemarzam bardzo szybko. Ale i tak warto tu przyjść, choćby, żeby zobaczyć z daleka Atomicum. Nie będę miała już czasu, żeby specjalnie do niego jechać.
Po drodze do parkingu znalazłam całkiem przypadkiem Galerie Royales Saint-Hubert, czyli Pasać św. Huberta. Przypomina on bardzo Galerię Vittorio Emmanuelle w Są tu piękne (i pięknie drogie) sklepy z pięknymi wystawami. Wystawy zresztą ogólnie są tu piękne, szczególnie te ze słodkościami.
Od pasażu odchodzi uliczka z mnóstwem restauracji. O tej porze świecą pustkami, pewnie fajnie jest tu w letnie wieczory.

If I wasn't able to see the panorama in the cathedral, I walk to the Parking 58.