Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  la palma 2016  >>  el medano


La Palma i Teneryfa z Belgią po drodze
La Palma and Tenerife with Belgium on the way


zaparkować tu to cud ;) / it's a miracle to find a parking place here

sp
La Palma - El Medano
26.01.2016
4 699 km

W El Medano zaparkować to cud. Szukam i szukam, nie ma nic w rozsądnej odległości. Dziwne, bo jest prawie jedenasta i na ulicach już prawie pusto. W końcu gdzieś tam udało mi się wcisnąć.
Zmęczona jestem okropnie. Szkoda, że nie mam już siły iść nad morze choć trochę nogi zamoczyć, no ale jutro pobudka o piątej.

It's a miracle to find a parking place in El Medano. I'm looking for and looking, there's nothing in reasonable distance. It's strange, it's almost eleven p.m. and the streets are almost empty. Finally somehow I find one place to squeeze into.
I'm very tired already. It's a pity I have no power to go to the seaside to wet my legs a bit, but tomorrow I must wake up at five.

dobranoc / good night

Wstawać się nie chce okropnie po czterech godzinach snu. Gdy wychodzę, to na niebie wciąż jeszcze wiszą gwiazdy.
Żal mi okropnie wyjeżdżać, żal mi tej pięknej pogody, bo na niebie nadal ani jednej chmurki. Żal mi tych wszystkich miejsc, których nie zdążyłam odwiedzić. Przede wszystkim jednak żal mi La Palmy, bo jednak tamta wyspa zdecydowanie bardziej mi się podobała. Gdyby na Teneryfie nie było takich tłumów, to też byłoby super.

I don't feel like waking and getting up after four hours of sleeping. There are still stars on the sky when I go out.
I feel sorrow to fly away, I feel sorrow for the beautiful weather, the sky is still completely clear. I feel sorrow for all those places I didn't have time to see. But I regret La Palma the most, definitely I liked it more. If not the crowds, Tenerife would be great, too.

El Medano

Autko zostawiam na lotnisku, na parkingu, a kluczyki już nie w schowku, tylko w specjalnej, niezbyt ładnie wyglądającej skrzynce. To też o czymś świadczy...
Start o czasie, niestety i tym razem miejsce przy oknie niewiele mi daje, bo wszystkie widoki są po drugiej stronie! No, może prawie wszystkie, bo jednak mogę pokiwać na do widzenia El Medano i Montaña Roja.
Dalej ocean, chmury i nic. Na chwilę tylko wynurza się kawałek lądu.

I leave the car at a parking place at the airport and the keys not inside the car but inside a special not looking nice box. It says a lot, too...
We take off at the right time, unfortunatelly also this time I don't have much joy of the sit by the window - all the views are on the other side! Well, maybe not all of them - I can beckon good bye to El Medano and Montaña Roja.
Then the ocean, clouds and nothing. I can only see a piece of land for a while.