Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  madera 2016  >>  porto moniz


Madera 2016


no i gdzie to słońce?! / where's that sunshine?!

pt
Portugalia - Madera - Porto Moniz
25.09.2016
4 222 km

Gdy zjeżdża się już stromą drogą do Porto Moniz, to po drodze mija się punkty widokowe – widać z nich całe miasteczko i widoki są super!
Na początek idziemy coś zjeść. Jeśli chodzi o knajpy, to niby jest ich dużo, ale zbyt dużego wyboru nie ma – wszystkie są typowo pod turystów, niestety. I jedzenie też nie jest super. Moja espada jest częściowo przypalona, warzywa to ugotowane groszek z marchewką, brrr. Oni tu w ogóle te warzywa jakieś takie zdechłe mają i to nie tylko moja opinia...

When we drive down a steep road to Porto Moniz, there are a few viewpoints, where we can see the whole town downe there - the views are fantastic!
First we go to eat something.

Porto Moniz

No ale brzuch napełniony, to teraz można iść zwiedzać baseny.
Jedne są po zachodniej stronie, takie bardziej dzikie, do niektórych nawet ciężko wejść. Ale za to woda w nich ma piękne kolorki, choć brak słońca nie pomaga. Ale miejsce jest superowe, warto tu przyjść.

Well, but we are full, so now we can go to see the pools.

baseny na wschodzie / eastern pools

W centrum jest jeszcze akwarium, nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale jest (8 euro).
Po wschodniej stronie jest publiczny basen (1,50 euro). Są w nim wybetonowane dróżki i zejścia do wody, ale reszta jest tak, jak natura stworzyła.
Woda słona, pływa się między skałami, pod wodą skały, więc można też nurkować. W basenie nawet rybki pływają, więc być może ma jakieś podwodne połączenie z otwartym oceanem.

There is aquarium in the center, I don't know how it works, but there is (8 euro).

baseny na wschodzie / eastern pools

Od oceanu oddziela go z jednej strony tylko kilkumetrowy (a w jednym miejscu nawet metrowy) chodnik. Bez barierek ;) W oceanie skały, o które rozbijają się fale – można się gapić i gapić. W bardziej sztormowy dzień fale przelewają się do basenu.
Woda zimna jak cholera – na pewno zimniejsza niż wczoraj w Porto da Cruz i dziś w Calheta, ale może to kwestia braku słońca – akurat jak na złość schowało się za chmurami, które spływają z gór po północnych stokach. Więc nie jest zbyt ciepło.

The pool is separated from the ocean only with a few meters wide (in one place maybe one meter) walkside. Without any barriers ;) In the ocean there are rocks and the waves break on them - I could look and look at that. When it's more stormy day, the waves get into the pool.
The water is very cold - for sure colder then yesterday in Porto da Cruz and today in Calheta. Maybe the reason is there's no sunshine - the sun is maliciously behind the clouds that come down on the northern side of the mountains. So it's not too warm.
But to be here and not to swim? I jump in just for a while, just to swim around the biggest rock. :)

domki na wzgórzu / houses on a hill

No ale być tu i się nie wykąpać? Włażę choć na chwilę, żeby okrążyć najwięszką skałę :)

But to be here and not to swimm?