Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  cypr 2017  >>  petra tou romiou


Cypr 2017


z wizytą u Afrodyty / visiting Afrodite

cy
Cypr - Petra Tou Romiou
21.10.2017
2 541 km

Nie mam czasu rano na śniadanie, bo spałam raptem dwie godziny. Rekord pobity, można zaczynać dzień :) Dobrze, że już o wiele lepiej mi się jeździ :)
Jadąc drogą nadmorską (z autostrady też jest zjazd) z Pafos do Limassol widać kilka skał wyłaniających się z morza. Miejsca przegapić się raczej nie da (parking darmowy plus restauracja, w której wszystko jest po rosyjsku – greckich napisów nie uświadczysz), a zawijają tu wszystkie bez wyjątku wycieczki, więc trochę mnie to zniechęca.

I have no time for breakfast in the morning, I slept only two hours. The record of sleeping is broken, I can start the day :) It's good that driving is easier for me today :)

skała Afrodyty – to chyba ta duża ;) / Afrodite’s rock – I guess it’s the big one ;)

Na plażę idzie się wąskim tunelem pod drogą (jeśli ktoś ma klaustrofobię, to może mieć problem ;) ). Ktoś wymyślił w drodze powrotnej zdjęcia w owym tunelu, bo był ładnie rozświetlony i faktycznie, fotki super, a że zablokowaliśmy przejście prawie całkiem na dłuższy czas (bo ten tunel to taki na szerokość jednej większej osoby) to mały szczegół ;) Każdy miał fotki po kolei :)
Petra Tou Romiou to w tłumaczeniu Skała Romów (a wtedy tak siebie nazywali m. in. Grecy), którą w dawnych czasach wojownik i bohater Digenes Akritas wziął z gór Troodos i rzucił nią w Saracenów atakujących wyspę. Druga, mniejsza skała obok to Skała Saracenów.

There's a narrow tunnel under the road going to the beach (someone sufering a claustrophobia may have a problem).'

rzut oka na drugą stronę / a look on the other side

Według innej legendy (tej bardziej znanej) Petra Tou Romiou to miejsce narodzin i zamieszkania bogini Afrodyty (czyli rzymskiej Wenus).
Dawno dawno temu... Gaja namówiła (ech, te podstępne kobiety!) swego syna Kronosa, aby okaleczył swego ojca Urana (brrrr). Kronos obciął Uranowi przyrodzenie (auć!) i wrzucił je do morza. Z powstałej tam wtedy piany wyłoniła się bogini miłości i piękna – Afrodyta. Do dziś wierzy się, że kto wykąpie się w tym miejscu, zyska wieczne piękno ;)

Another, more common legend says that Petra Tou Romiou is a place where Aphrodite (roman Venus) was born.

gdy tam będziecie, koniecznie ułóżcie serce z kamyków!
when you are there, remember to make a heart of stones!

My nie korzystamy, bo nie ma czasu ;) Plaża to same kamienie – ładne zaokrąglone przez morze kamienie. Miejsce jest całkiem ładne, choć ludzi tu sporo i to właśnie mi się nie podoba. Wystarczy jednak przejść się na drugą stronę skały i można być samemu. I to mi się podoba! Najchętniej bym poszła po okrągłych kamieniach po prostu przed siebie hen hen, bo można. Tylko że nie ma na to czasu ;)
Ale za to po drodze kilkaset metrów dalej jest punkt widokowy i jest wow! Widok piękny, białe wybrzeże, skała Afrodyty i to niebieskie morze... Cudownie!

We don't do it - there's no time for that ;) The beach is a stony beach.