Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  cypr 2017  >>  kykkos


Cypr 2017


w pięknym zatłoczonym monastyrze
in a beautiful crowded monastyr

cy
Cypr - Kykkos Monastyr
22.10.2017
2 720 km

Spałam pięć godzin – juhuuu! ;) Na śniadanie sałata z fetą i oliwą, brakuje pomidora, ale za to mam resztkę baklavy. Dziś już musimy pożegnać nasz dom w Pafos, zabieramy z sobą wszystkie rzeczy, bo wieczorem mamy zlądować w Protaras na południowo wschodnim krańcu wyspy.
A kierunek na dziś to góry Troodos. Wyjeżdżamy o 8:30.

I slept five hours - yooohoooo! ;) I have lettuce and cheese with olive for breakfast. There no tomato, but I still heve a piece of baklava. Today we must say good bye to our house in Pafos. We take all our things - in the evening we must be in Protaras in the south eastern part of the island.
Direction for today: Troodos Mountains. We leave at 8:30.

foto

Z Pafos jedziemy drogą wprost na północ i bardzo szybko wjeżdżamy w góry. Jakiś autobus mnie goni, a ja nie mam gdzie zjechać, żeby go przepuścić ;) Fakt jest faktem, że w górach Troosos bardzo mało jest miejsc, gdzie można się zatrzymać i kogoś przepuścić (na
na przykład były co chwilę).
Ale na oglądanie widoków miejsca są, gdy zatrzymujemy się w pierwszym, czuć już sprzęgło lub hamulce, nie wiem, co jest grane, za krótko i mało forsownie jedziemy, żeby aż tak mocno było... Postanawiam, że będziemy się po prostu częściej zatrzymywać i sprawdzać.

From Pafos we take a road just going north and we're already in the mountains very fast. A bus is chasing me and I have no place to let him go ;) It's a fact that there are not a lot of places in Troodos Mountains where one may stop and let the others drive faster. At
for example there
were a lot of them.

foto

Po drodze zatrzymujemy się jeszcze na poranną kawę w Pamopanagia. Jest super, na werandach wiszą wielkie kiście winogron, turystów zero, tylko my i miejscowi :)
Droga do monastyru (czyli klasztoru) Kykkos wije się i wije wśród gór. Muszę sobie przypomnieć jak się po górach jeździ, ale z godziny na godzinę idzie mi to coraz lepiej.
W Kykkos ludzi multum. Monastyr jest na liście Unesco, więc niestety jest to żelazny punkt programu każdej wycieczki. Naszej też. Ale jakoś nie pasuje mi do tego miejsca rosyjski tłum... Tak piękny i pięknie położony monastyr powinien być spokojnym miejscem zadumy... No cóż sami po części ten tłum tworzymy, więc nie ma co narzekać, tylko cieszyć się otoczeniem.

On the way we make a small stop for coffee in Pamopanagia. It's a nice place, there are big bunches of grapes on porches, there are no tourists, only us and the locals :)
The road to the monastyr is winding and winding around the mountains. I must remind myself how to drive in the mountains, but hour after hour it going better and better.
There's big crowd in Kykkos. The monastyr is on Unesco list, so unfortunatelly it's a must-see point for every group. For us, too.

foto

Mnichów nie widać w ogóle, wcale się im zresztą nie dziwię, że się pochowali.
Powodem pielgrzymek tłumów do tego miejsca jest m. in. ikona Matki Bożej namalowana ponoć przez samego św. Łukasza, oraz liczne (naprawdę liczne!) relikwie, zgromadzone w sali obok. Do ikony i relikwi ustawia się długa kolejka, bo każdy chce dotknąć i ucałować, nawet przez szybę. Ileż tam musi być zarazków to wolę nie myśleć! ;)
Znajduje się tu także grób Makariosa III – zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego i prezydenta Cypru.

I can't see the monks at all, well, I'm not surprised at all they have hidden somewhere.

foto

Przez małe przejście wchodzimy do części mieszkalnej monastyru. Tu już bardziej mi się podoba, bo tłum się trochę rozmywa, a widoki są przepiękne. Korytarze zdobią piękne mozaiki, w dali na górze widać kolejny kościółek, do którego mnisi pewnie uciekają za dnia. Szkoda, że znów nie mamy czasu nacieszyć się tym miejscem do woli.
Dodam jeszcze tylko, że do monastyrów wstęp jest za darmo, nie płaci się też za parkingi.

We enter the other part of the monastyr. I think here live the monks. I like this part more, the crowd isn't so visible here and the views are fantastic.