Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  cypr 2017  >>  kakopetria


Cypr 2017


bałkańskie klimaty / like in Balkans

cy
Cypr - Kakopetria
22.10.2017
2 775 km

Na wjeździe do miasteczka można znaleźć kolejny piękny kościółek – Agios Nikolaos, a właściwie Agios Nikolaos tis Stegis (St. Nicholas of the Roof). Spieszymy się, bo jest czwarta, a do tej godziny miał być otwarty. Na szczęście otwarty jeszcze jest – super!
Kościółek jest baaardzo stary, bo jego początki sięgają jedenastego wieku, czyli jeszcze czasów bizantyjskich. I ta oryginalna część zachowała się do dziś, choć później dobudowywano dalsze części i dach – stąd nazwa. Przy kościółku był też monastyr, ale nie ostało się z niego nic.
W środku część malowideł jest także z jedenastego i dwunastego wieku. Szkoda, że nie można robić tu zdjęć, bo malunki są bardzo ciekawe.

When the town beginns you can find another nice church Agios Nikolaos, and actually Agios Nikolaos tis Stegis (St. Nicholas of the Roof). We hurry up - it's four p.m. and they should be closing it. Luckily it's still opened - great!

foto

A później jedziemy już do właściwej Kakopetrii. Klimatem trochę przypomina mi stare bułgarskie miasteczka z takimi samymi wysuniętymi zabudowanymi balkonami. Zaglądamy na chwilę do kościółka i idziemy uliczkami, a właściwie jedną, która prowadzi w dół, do rzeczki i małego wodospadu. Nie mieliśmy czasu zrobić sobie spaceru do wodospadów w górach, to jeden sam się nam napatoczył, proszę bardzo :D

And then we drive to the Kakopetria town. The atmosphere reminds me a bit balkan towns with houses having those extended wooden built-up balconies.

foto

Nie wiem, czy jakieś jeszcze inne ciekawe uliczki są w Kakopetria, bo nie ma czasu już się bardziej w miasteczko zagłębiać, słonko już niedługo zachodzi, więc trzeba wydłużyć krok ;)

I have no idea if there are more intersting streets in Kakopetria, we have no time to get deeper into the town, there's not much time to sunset so we should hurry up ;)