Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 europa / europe  >>  cypr 2017  >>  larnaka


Cypr 2017


akwedukt i meczet / an aqueduct and a mosque

cy
Cypr - Larnaka
24.10.2017
3 093 km

Mieliśmy wyjechać o siódmej, ale ze względu na przedłużającą się imprezę przekładamy wyjazd na godzinę 7:30. A co, trochę dłużej sobie pośpimy :p Całe 4,5 godziny znaczy się ;)
Najpierw wracamy do Larnaki, bo i tak jest po drodze, a koniecznie chciałam zobaczyć akwedukt, którego wczoraj nie udało się za dnia obejrzeć.

The plan was to go at seven, but we change it for 7:30

foto

Akwedukt wcale nie jest rzymski tym razem, a turecki, Budowę rozpoczęto w 1747 roku i trzy lata później dostarczał już wodę do miasta, a działał aż do roku 1930. Nosi nazwę Akwedukt Kamares, a ufundował go zarządca miasta z czasów Imperium Osmańskiego - Koca Bekir Pasha. 75 łuków robi ogromne wrażenie – naprawdę jest co podziwiać i cieszę się, że przyjechaliśmy go zobaczyć!
Jest dopiero dziewiąta, a słonko już nieźle daje czadu :)

The aqueduct is not roman this time, it's turkish. They started building it in 1747 and three years after that the water was flowing to the city. It was working until 1930.'

foto

Następny przystanek niedaleko Larnaki to położony nad słonym jeziorem meczet Hala Sultan Tekke. Na zdjęciach całkiem ładnie wygląda przeglądając się w wodach jeziora. Niestety aktualnie również to jezioro jest wysuszone, flamingów na horyzoncie nie widać, sól leży pod nogami.
Co nie przeszkodziło nam bynajmniej mieć radochę i porobić sobie śmieszne fotki z meczetem i śmigłowcem policyjnym w tle :D
Sam meczet zamknięty na cztery spusty, wokół szwęda się pokaźne (bardzo pokaźne) stado kotów i zapach nie jest zbyt ciekawy. Więc meczet oglądamy przez chwilę zza płotu – może o to właśnie chodzi? I jedziemy dalej.

The next stop is near Larnaka - it's a mosque Hala Sultan Tekke by a salty lake. It looks very nice on photos with it's reflection on th water. Unfortunatelly this lake is dry, too. There are no flamingos on horizon, salt is laying under out feet.