Ten blog
Ten blog
 
 
 
 

 wielkopolska / greater poland  >>  gniezno 2015  >>  zdziechowa


Gniezno i okolice / Gniezno and surroundings 2015


szkoła za płotem / a school behind fence

pl
Polska - Zdziechowa
18.09.2016
619 km

Mój pierwszy przystanek na dziś to Zdziechowa i piękny pałac. W pałacu działa obecnie zespół szkolno - gimnazjalny (co za nazwa!), w niedzielę na głucho zamknięty. Dostępu ze wszystkich stron broni płot, bramy i kamera. Fotki żadnej sensownej się przez to zrobić nie da, a szkoda wielka, bo budynek jest super.
Bardzo ciekawa jest historia tego miejsca. Według najstarszych wieści właścicielami majątku byli Twardowscy (to ten pan, co na Księżycu siedzi? ;) ), później sprzedany Adalbertowi Barnabarze. Pałac został wybudowany najprawdopodobniej (dokładna data nie jest znana) rok później dla Edwarda Wendorffa, miejscowego ziemianina.
Najwięcej wiadomo o Herbercie Wendorffie. Herbert był przyjazny Polakom i dobrze ich traktował, podczas Powstania Wielkopolskiego ostrzegł swych polskich pracowników o zbliżających się Niemcach. Herbert umarł podczas wojny na raka płuc, a jego życzenim było, by 'trumna z jego zwłokami była niesiona przez Polaków – pracowników gospodarstwa. Tak się właśnie stało. Trumna został w uroczysty sposób wyniesiona z pałacu do parku, gdzie nastąpiło symboliczne „pożegnanie” z grobowcem rodzinnym. Następnie, Herbert Wendorff został pochowany na cmentarzu w Gnieźnie.'
Syn Herberta z kolei Polaków nienawidził, ale nie zarządzał majątkiem długo, bo w 1945 roku cała rodzina opuściła Zdziechową.
Podczas Powstania Wielkopolskiego zresztą w Zdziechowej rozegrała się Ech, ciężkie to były czasy...
Więcej o historii Zdziechowej możecie

My first stop today is Zdziechowa.